Nowi lektorzy

02 II 2012 r.

Podczas tegorocznych ferii zimowych w Diecezjalnym Ośrodku Formacyjnym w Raciborzu-Miedoni odbył się diecezjalny kurs lektorski, przygotowujący starszych ministrantów do czytania Słowa Bożego. Do tego kursu również i z naszej parafii oddelegowani zostali ministranci, którzy po odbyciu tygodniowej formacji, ascetycznej, biblijnej, liturgicznej i fonetycznej zostali włączeni w skład lektorów naszej parafii. Uroczyste ustanowienie w posłudze lektora odbyło się 28 stycznia 2012r. podczas Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Raciborzu, której przewodniczył i posługi udzielił ks. infułat Helmut Sobeczko. Do zaszczytnego grona lektorów w naszej parafii zostali dołączeni: Balicki Patryk, Błauciak Michał, Dzumek Mikołaj, Kowalczyk Paweł, Kręcichwost Kamil, Łempicki Miłosz, Mainka Gabriel, Pawliszyn Przemek oraz Łotecki Miłosz.
Ks. infułat w swoim słowie, które skierował do nowo ustanowionych lektorów, zwrócił uwagę na rangę owej służby jako lektora, który jest przede wszystkim przekazicielem Słowa Bożego. „To najlepsi z najlepszych z naszej diecezji, którzy zdecydowali się na tą piękną ale niełatwą służbę”. Bycie lektorem zobowiązuje tych młodych chłopców do większej dbałości o swoje życie. Życie lektora powinno być przepojone wiarą. Ogromnie ważną rolę pełni tu życie sakramentalne. Lektor powinien być znany z regularnego przystępowania do spowiedzi i komunii św. oraz powinien cieszyć się dobrą opinią w otoczeniu. Trudno sobie wręcz wyobrazić lektora, który w kościele czyta Słowo Boże, a poza kościołem jest jego zaprzeczeniem.
Podczas uroczystości podkreślono rolę Rodziców, którzy swoją postawą wiary oraz dbałością o formację swoich synów znacząco przyczynili się do tego, że to małe „powołanie” do służby mogło zaowocować ich chęcią i zgodą na pełnienie posługi lektora. Dziękujemy Rodzicom, również za ich obecność i towarzyszenie swoim synom podczas tej uroczystości, to ważny gest, który uczynił ją nie tylko dostojniejszą, ale pokazał przede wszystkim, że jest to ważne wydarzenie nie tylko w życiu tych młodych ludzi czy parafii ale również Waszych Rodzin.
Nowo ustanowionym lektorom, życzymy wytrwałości i gorliwości w spełnianiu posługi, Bożego błogosławieństwa, życzliwości i wyrozumiałości całej wspólnoty, gdyż jak podkreślił ks. Infułat Sobeczko ich formacja dopiero się zaczęła… Otoczmy tych młodych ludzi swoją pamięcią w modlitwie.

x. Damian