Europejskie Spotkanie Młodych w Rzymie

04 I 2013 r.

28 grudnia po podróży trwającej 21 godzin, nasza pielgrzymka dotarła do Rzymu. Wysiedlimy z autokaru na rogatkach miasta – wąskie uliczki w centrum nie przepuściłyby takiej liczby autokarów – a następnie metrem udaliśmy się na Uniwersytet Rzymski, La Sapienza, gdzie zostaliśmy przyjęci w swojej grupie językowej. Po zgłoszeniu naszej grupy udaliśmy się do goszczącej nas parafii (parafia i wspólnoty podejmujące pielgrzymów znajdowały się na terenie całego miasta, a nawet poza nim.) Tam z kolei miejscowe zespół rozesłał naszą grupę do dwóch rodzin i jednej dużej sali przy parafii. Ważnym momentem pierwszego wieczoru była wspólna modlitwa, odbywająca się jednocześnie w siedmiu dużych kościołach i bazylikach. Odczytano Ewangelię w wielu językach, a w prastarych miejscach modlitwy rozbrzmiewały śpiewy z Taizé. Pod koniec modlitwy Brat Alois zwrócił się do zebranych: „Przybyliśmy do Rzymu jako pielgrzymi. Wszyscy jesteśmy w drodze do coraz ściślejszej komunii z Bogiem i coraz głębszej komunii między nami. Czym chcemy żyć w tych dniach? W Rzymie odkryjemy ślady ciągłości wiary trwającej od czasów apostołów aż do naszych dni. A także, wywodząc się z różnych narodów i rozmaitych wyznań chrześcijańskich, pogłębimy naszą solidarność w tym momencie historii, kiedy trudności materialne skłaniają do czegoś przeciwnego, do lęku i zamykania się w kręgu własnej tożsamości. Naszym spotkaniem szeroko otworzymy bramy zaufania i solidarności”.

x.S