Plan służby ministrantów - Triduum Paschalne

23 III 2013 r.

Ogłoszenia ministranckie
Wstępem do przeżywania Świąt Wielkiej Nocy jest Święte Triduum Paschalne, trzydniowe towarzyszenie Chrystusowi w Jego Męce, Śmierci i w Zmartwychwstaniu. Liturgia trzech wielkich dni jest bogata w swojej treści i niezwykle rozbudowana. Dlatego proszę o uczestnictwo w zbiórkach ministranckich w poszczególne dni.

WIELKI CZWARTEK
ZBIÓRKA MINISTRANCKA I LEKTORSKA Z PRÓBA PRZED LITURGIĄ WIELKIEGO CZWARTKU GODZ. 10:00
MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ O GODZ. 18:00

Służą wszyscy ministranci uczestniczący w zbiórce.
W Wielki Czwartek sprawuje się Mszę Wieczerzy Pańskiej. Uroczystość jest szczególna, bo odwołuje się do ustanowienia dwóch Sakramentów: Komunii Świętej i Kapłaństwa. Na koniec wielkoczwartkowych wydarzeń w Kościele, Pana Jezusa przenosi się do specjalnej kaplicy – ciemnicy, jest to wspomnienie modlitwy Jezusa Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym. W tym momencie milkną też kościelne organy i dzwony.

WIELKI PIĄTEK
ZBIÓRKA MINISTANCKA I LEKTORSKA Z PRÓBA PRZED LITURGIĄ WIELKIEGO PIĄTKU GODZ. 10:00
CIEMNA JUTRZNIA I DROGA KRZYŻOWA O GODZ. 8:00
LITURGIA WIELKOPIATKOWA O GODZ. 18:00

Służą wszyscy ministranci uczestniczący w zbiórce.
W Wielki Piątek odkrywa się tajemnicę męki i śmierci Jezusa. Liturgia Wielkiego Piątku zaczyna się szczególnie od wejścia w ciszy kapłanów, którzy na wstępie leżą krzyżem przed ołtarzem kościoła. Później następuje liturgia słowa z czytaniami i modlitwą powszechną. Po czytaniach następuje adoracja krzyża na którym zawisnął Jezus Chrystus, każdy uczestnik liturgii całuje krzyż – znak męki Syna Bożego. W Wielki Piątek jest też Komunia Święta, jednak nie dochodzi do przeistoczenia. Liturgia kończy się pogrzebem Jezusa Chrystusa, przeniesieniem jego Ciała do grobu. Grób jest adorowany do poranka wielkanocnego.

WIELKA SOBOTA
CIEMNA JUTRZNIA O GODZ. 8:00
ZBIÓRKA MINISTANCKA I LEKTORSKA Z PRÓBA PRZED LITURGIĄ WIGILII PASCHALNEJ O GODZ. 9:00
LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ O GODZ. 20:00

Służą wszyscy ministranci uczestniczący w zbiórce.
W Wielką Sobotę przez cały dzień ludzie odwiedzają kościoły, żeby poświęcić pokarmy na wielkanocne śniadanie. Jednak najważniejsze wydarzenie tego dnia odbywa się po zachodzie słońca. Odbywa się liturgia ognia i wody. Zaczyna się od Liturgii Światła, rzecz dzieje się przy ognisku przed kościołem, skąd przynosi się do kościoła poświęcony ogień. W kościele kapłan rozpoczyna od odśpiewania Orędzia Wielkanocnego, później trwają czytania i psalmy. Następnie trwa Liturgia Chrztu, podczas której dochodzi do poświęcenia wody i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Później następuje już zwykła liturgia eucharystyczna.
BRAK OBECNOŚCI NA ZBIÓRKACH W POSZCZEGÓLE DNI
POWODUJE NIEMOŻLIWOŚĆ UCZESTNICZENIA W STROJU MINISTRANCKIM
W LITURGII POSZCZEGÓLNYCH DNI ŚWIĄTECZNYCH

NIEDZIELA WIELKANOCNA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
6:00 PROCESJA REZUREKCYJNA

SŁUŻBĘ PODEJMUJĄ STARSI LEKTORZY
PROSZĘ PILNOWAĆ SWOICH SŁUŻB W GRUPACH, ABY KAŻDA MSZA ŚWIĘTA BYŁA OBSTAWIONA!!!

Ministranci - podział na grupy
Plan służby w niedziele palmową
Plan służby w tygodniu

x. Damian